עמוד הבית מאמרים עיצוב אתרי אינטרנט יסודות עיצוב אתר אינטרנט

יסודות עיצוב אתר אינטרנט

עיצוב אתרכשניגשים לעצב אתר אינטרנט נצטרך קודם כל להגדיר את סוג האתר‮, ‬מטרתו‮, ‬קהל היעד שלו‮, ‬כלומר האם זהו אתר תדמיתי או מסחרי‮, ‬אתר תוכן‮, ‬ אתר שהוא רשת חברתית‮, ‬אתר למידה וכדומה‮. ‬עתה כשאנו יודעים באיזה סוג אתר מדובר‮ נוכל לתכנן את מבנהו החל מדף הכניסה וכלה בדפים הפנימיים‮.‬

כיום עיצוב האתר נעשה יותר ויותר פונקציונלי ובעל מבנה דינמי‮. ‬בעבר השקיעו רבות בעיצוב האתר מבחינה ויזואלית, דבר שהשתנה במהלך השנים האחרונות וזאת לאור ההבנה שאתר יפה אינו‮ ‬בהכרח ממלא את ייעודו העיקרי שהוא חשיפת העסק בפני כמה שיותר אנשים‮. ‬לאור זאת חלה תפנית מהותית בגישה העיצובית‮.

‬כיום מעצב אתרים נדרש להעביר באופן כמה שיותר ישיר ומהיר את תוכן האתר ומסריו לגולש ובאריזה‮ ‬אסתטית מינימליסטית‮. ‬דבר שהוא בהחלט לא קל‮. ‬ עדיין רבים סוברים שתפקיד מעצב האתרים הוא רק ליצור תוצאה ויזואלית נאה ומושכת. פעמים רבות אני נתקלת בקושי להסביר ללקוחות כי הקשר בין מבנה וסוג האתר‮ ‬לחזותו הוא הדוק‮.

אתר תדמיתי
שונה במטרותיו מאתר מסחרי והעיצוב חייב להתייחס לכך. בעיצוב אתר מסחרי יש לשים דגש על הצגת המוצרים בפני הגולש ישר בכניסתו לאתר בעוד שבעיצוב אתר תדמיתי הדגש הוא יותר על יצירת כרטיס ביקור שבו מציגים את יכולות העסק.

 

כשאנו ניגשים לעצב אתר נתייחס למספר מרכיבים בסיסיים המשותפים לכל סוגי האתרים‮.

1. רזולוצית האתר- ראשית יש לדעת באיזו רזולוציה ייראה האתר‮. ‬כיום רוב האתרים נצפים ברזולוצית ‮4201 ‬על ‮867 ‬ומעלה‮. בעיצוב לרזולוצית ‮4201 ‬נקבל משטח עבודה רחב יותר היכול להכיל יותר תוכן‮.

2. צבעי האתר- ‬נחליט על הצבעים בהם נשתמש באתר. ‬פעמים רבות בהשפעת לוגו החברה המתמצת את מהותה ובהתיחס לתוכן האתר וזאת בעצה אחת עם הלקוח (רצוי‮, ‬חוסך עבודות כפולות‮...). ‬רצוי לבקש מהלקוח בתחילת העבודה להראות לנו אתרים שהוא אהב את עיצובם‮, ‬דבר החוסך מאיתנו עיצובים הנעשים בכיוונים הלא נכונים ואין זה אומר שאינכם יכולים להציע עיצוב מיוחד ושונה‮.‬

3. תמונות ואייקונים- בחירת אימג'ים ואייקונים מובילים לאורך האתר כולו.

4. הגדרת מטרת האתר- הגדרת מטרת האתר ואפיונו ומכאן נבנה תרשים הזרימה של האתר כולו.

5. עיצוב דף הכניסה לאתר שבהשפעתו נבנים הדפים הפנימיים‮. נחליט על מיקומם של הפונקציות והאלמנטים השונים המרכיבים‮ ‬את הדף הראשי עם התיחסות לדף הפנימי ומה יופיע במשותף בשניהם לאורך האתר כולו‮. עיצוב דף כניסה לאתר מהווה את הצעד הראשון והעיקרי בהכתבת מבנה ממשק המשתמש באתר‮. ‬

בבואנו להגדיר את מיקום הפונקציות השונות בדף הכניסה לאתר נתיחס בתחילה לחלקו העליון של הדף שהוא הראשון הנחשף לעיני הגולש ולכן יש צורך למקם בו את האלמנטים החשובים ביותר אותם נבקש להדגיש ולאפשר גישה מהירה ונוחה אליהם כגון: הלינקים‮, ‬לוגו ושם החברה‮, ‬חיפוש‮, ‬כניסה למנויים‮, ‬שורת מיקום באתר‮, ‬תאריך‮, ‬שפות‮, ‬באנר פרסומי וכדומה‮.‬

לרוב ירוכזו הלינקים הראשיים על תת הלינקים שלהם‮, ‬במקום אחד וחלק מהלינקים הראשיים יחזור על עצמו במקומות נוספים בדף‮. ‬הדבר נעשה על מנת להפכם נגישים יותר לגולש כמו למשל לינק צור קשר/פרופיל חברה שיופיעו שוב בתחתית הדף. לינקים ייחודיים ימוקמו בדף לפי רמת חשיבותם והפונקציה שלהם. ‬לרוב ימוקמו בראש הדף‮, ‬מקום שהוא נגיש ובולט‮.

נשלב בדף הכניסה ‬ טקסט קצר המספר על מהות או פעילות החברה‮, ‬דבר המסייע לגולש לקלוט במהירות את תוכן האתר ולכוונו למקום שיחפוץ להגיע אליו‮.‬ נמקם את האלמנטים הדינמיים בדף הכניסה כגון‮: ‬אזור החדשות/מבצעים או כל אזור אחר בעל תוכן המתעדכן בתכיפות‮. ‬נחליט האם הוא יופיע רק‮ ‬בדף הקדמי או אולי יהיה בו צורך גם בדף הפנימי‮.
‬אלמנטים אלה ימוקמו בחלקו העליון של גוף הדף ואחריהם בסדר יורד שאר האלמנטים לפי חשיבותם כגון‮: ‬הרשמה לניוזלטר,פרסומות‮, ‬באנרים להדגשת נושא מסוים באתר וכדומה‮.‬ לעיתים משולבים  תמונה/סרטון קצר-בעלי משקל קל כמובן, ‬על מנת שיסייעו בהעברת מסר האתר בצורה קלה, ידידותית ובאופן אסתטי.

6. עיצוב דפים פנימיים- עיצוב מבנה הדפים הפנימיים ע"פ הפונקציות שלהם‮. לרוב מספיק לעצב תבנית אחת לכל הדפים הפנימיים אך במקרים מסויימים יש לעצב דפים בעלי פונקציה מיוחדת באופן שונה.

כדי שמעצב אתרים יוכל להתחיל במלאכת עיצוב אתר אינטרנט עליו לקבל חומרים מהלקוח, אך זהו סיפור לפעם אחרת.

כל הזכויות שמורות לסטודיו שרה קמינר
טלפון: 04-8670548    דואר-אלקטרוני: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
בניה ואחסון Ahoy IT סוכנות דיגטל
Studio Sara